معرفی شرکت همیان فن

معرفی شرکت همیان فن

با تحول جدی در صنعت برق کشور در دوران سازندگی و وزارت جناب آقای مهندس زنگنه، تشکیل و تأسیس شرکت هایی که توانایی آن را داشته باشند تا درعرصه ساخت تجهیزات و ارائه خدمات مهندسی و مدیریت پروژه در این صنعت نقش سازنده­ای ایفا نمایند، شتاب زیادی گرفت و سرمایه گزاری در بخش خصوصی و نیمه دولتی با رویکرد مشارکت/ اخذ لیسانس با شرکت­های بین ­المللی بر روی این صنعت به میزان قابل توجهی افزایش یافت. گفتنی است این سرمایه گذاری ها به صورت هوشمندانه­ای به صورت پیش خرید محصول/ پروژه از محل هزینه های عمرانی / توسعه ­ای تأمین می­گردید. در این میان اما تشکیل شرکت ­های دانش بنیانی که با برخورداری از توان مهندسی و تجارب بومی کشور، فرآیند فعالیت های پژوهشی/ تحقیقاتی تا ساخت نمونه ­های آزمایشگاهی، نیمه صنعتی، اخذ تأییدیه­ های داخلی/ بین ­المللی و نهایتاً تجاری سازی محصول تحقیقاتی فعالیت نمایند، به شکل قابل ملاحظه ­ای محدود و شمارگانی کمتر از انگشتان یک دست بود، در چنین شرایطی شرکت همیان فن در سال 1370 تشکیل گردید.

1: ایده تأسیس( سال 1370)

ایده تأسیس شرکت همیان ­فن تحقیق، طراحی و ساخت رله­ های بسیار پر­مصرف اولیه Primary Relay بود. این رله­ های کاملاً مکانیکال که در بخش شبکه توزیع بر روی کلیدهای 20KV نصب می­شد، به تعداد 6000 دستگاه در سال مصرف می­گردید که تماماً از خارج خریداری می­شد،  اما ایده همیان­ فن  بر­گرفته از یک نمونه الکترونیکی- مکانیکی ایتالیایی بود که به نظر می­رسید از قابلیت بالایی برخوردار باشد. لذا همیان­ فن با تحقیقات وسیع موفق شد نمونه ­ی کامل و جدیدی از رله ­های پرایمری را طراحی و تست نماید که پس از بررسی­ های طولانی توسط شرکت پارس سوئیچ مورد تأیید قرار گرفت و مجوز تجاری سازی آن صادر شد. این ایده همیان ­فن منجر به کاهش خروج ارز به میزان حداقل یک میلیون دلار در سال گردید و تجربه بسیار خوبی برای همیان­ فن، صنعت برق کشور و مصرف کنندگان (بخش توزیع برق) شد. (شاید اولین تجربه از تحقیقات به تولید در تاریخ صنعت برق)

2:اولین تایپ تست(سال 76)

همیان­ فـن سپس در سال 76 نسبت به طراحی و ساخت نمونه­ های تکمیل شده رله­ های اولیه (Primary Relay) اقدام نمود که پس از تست­ های اولیه، برای اخذ تایپ تست به آزمایشگاه­های بین المللیCESI ایتالیا فرستاده شد و نهایتاً اولین رله مکانیک - الکترونیک ساخت ایران در یک آزمایشگاه بین­المللی موفق به اخذ تایپ تست گردید.

3: ساخت رله ثانویه(سال های 75-78)

طی سال های  75 تا 78 بخش تحقیقات همیان ­فن برای طراحی و ساخت اولین نمونه رله ثانویه Secondary Relay گام بلندی برداشت که حاصل آن ساخت چند نمونه رله ثانویه و ارسال آن برای اخذ تایپ تست درآزمایشگاه بین المللی CESI ایتالیا در سال 78 بود. پس از آن ساخت رله­های ثانویه نیز برای کاربری در صنعت برق کشور امکانپذیر گردید که مورد اقبال مصرف کنندگان و از جمله شرکت های توزیع برق قرار گرفت.

 

4:محصولات جدید( سال 78)

 پس از سال 76 در کنار فعالیت­های مربوط به ساخت رله­های پرایمری و ثانویه ، همیان­ فن برنامه تحقیق و توسعه ساخت برخی دیگر از اقلام پرمصرف در تابلو­های MV   و نیز پست­های برق را به اجرا درآورد. حاصل این فعالیت­ها ساخت انواع رله­های کمکی، تست بلاک و پلاگ، آلارم، سمافور می باشد که سال هاست در بازار مصرف عرضه می­شود.

5:ساخت رله­های عددی(سال 1388)

با تغییر تکنولوژی در ساخت انواع رله­ها توسط سازندگان بین­المللی از میکروپروسسور به عددی (Numerical) همیان ­فن هم ناگزیر به ادامه این روند در بخش تحقیقات خود شد که حاصل آن سرمایه گزاری بر روی تحقیقات، جهت ساخت رله های جدید OC/EF و انواع دیگر رله­ها گردید. رله­های نسل جدید پس از انجام تست­ها و اخذ تأییدیه­ های لازم از سال 1388 وارد بازار مصرف شده است.

6: تأیید همیان­ فن به عنوان شرکت دانش بنیان(سال 1393 تاکنون)

در این سال همیان­ فن موفق به دریافت تأییدیه به عنوان شرکت دانش بنیان شد. این رویداد چشم ­اندازهای جدیدی را بر روی شرکت گشود و با حمایت "صندوق نوآوری و شکوفایی"، "صندوق حمایت از الکترونیک" و "صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق" امکان سرمایه گذاری بر روی رله ­های بالا دستی را فراهم نمود.

7: اخذ تأییدیه توانیر برای استفاده از رله­ های همیان ­فن در پست ­های فوق توزیع (سال 1392)

اخذ تأییدیه از شرکت توانیر جهت نصب رله و سایر تولیدات همیان­ فن در پست ­های فوق توزیع موفقیت دیگری بود که شرکت در سال 1392به دست آورد. لذا با این تأییدیه، محصولات همیان­ فن در کنار برند­های معتبر و با سابقه همانند زیمنس و اشنایدر، در پست­ های فوق توزیع نصب گردید. این رویداد نقطه عطفی در برنامه توسعه تولیدات همیان­ فن شد.

8: دستاورد­های ورود به مرکز رشد پژوهشگاه نیرو (سال1394):

با توجه به استقبال بهره برداران از رله­ های تولیدی همیان­ فن و درخواست­ های مکرر برای طراحی و تولید رله ­های بالا دستی رله­ های (دایرکشنال و دیفرانسیل) شرکت همیان­ فن بر آن شد تا با حمایت مرکز رشد پژوهشگاه نیرو نسبت به طراحی و ساخت این رله ­ها نیز اقدام نماید. لذا با ارائه پیشنهاد ساخت رله­  دایرکشنال به مرکز رشد پژوهشگاه نیرو که نهایتاً منجر به عقد قرارداد با آن سازمان شد، طراحی این رله­ ها نیز در دستور کار بخش تحقیق و توسعه این شرکت قرار گرفت.

نتیجه تلاش مستمر بخش تحقیقات شرکت و حمایت­ های مرکز رشد پژوهشگاه در مدت حدود سه سال، طراحی و ساخت رله­ های دایرکشنال و دیفرانسیل بود. این دو پروژه برای اولین بار در کشور در سی و سومین نمایشگاه جانبی صنعت برق با حضور معاونت محترم وزیر در امور برق و مدیر عامل محترم توانیر رونمائی شد.

 

9:طراحی نرم افزار HF-SARA  مختص رله های همیان فن(سال 1398 عرضه از سال 1399)

با هدف استفاده آسان ­تر از رله­ های تولیدی شرکت همیان ­فن و بومی سازی نرم­ افزار کاربردی رله، این شرکت اقدام به طراحی نرم­ افزار HF-SARA نموده است. رله­ های تولیدی این شرکت در سال 1399 به همراه نرم ­افزار داخلی عرضه شد.

10: محصولات جدید(سال 1398)

10-1- رله جریان زیاد ریکلوزر HF1034 دارای خازن (super capacitor) به جای باطری جهت نمایش ساعت وزمان

10-2- تابلو حفاظت و کنترل برای ریکلورزهای هوائی 20 کیلو ولت

10-3- مجموعه تابلو حفاظت و کنترل به همراه کلید ریکلوزر ساخت پارس سوییچ

11: محصولات جدید(سال 1399)

11-1- رله دایرکشنال و اخذ تایپ تست از پژوهشگاه نیرو

11-2- رله دیفرانسیل واخذ تایپ تست ازپژوهشگاه نیرو

ب: تاریخچه سایر فعالیت ها:

1.  طراحی و ساخت شمارشگر کنتور های مکانیکی بروش دیجیتال با امکان نگهداری اطلاعات کنتور تا چند ماه

2.  طراحی و ساخت سیستم DLC ( انتقال دیتا، صدا و تصویر از طریق شبکه برق فشار ضعیف و 20 کیلو ولت)

3. طراحی و ساخت سیستم GSM  به منظور انتقال دیتا با 2 ورودی آنالوگ و 6 خروجی دیجیتال با هدف اتوماسیون پست های توزیع

4. طراحی سیستم آبیاری تحت فشار و کنترل از راه دور برای چاه های کشاورزی با استفاده از درایو، سیستم GSM و پرشر سوئیچ که تا 15% در مصرف برق صرفه جوئی بعمل می آورد

 

در پایان لازم بذکر است که طی 30 سال گذشته این شرکت همواره از پشتیبانی وزارت نیرو و توانیر برخوردار بوده و روابط عمیقی در این ارتباط ایجاد نموده است.