بررسی عملکرد رله حفاظتی دیفرانسیل

معرفی رله حفاظتی دیفرانسیل

رله حفاظتی دیفرانسیل به عنوان یکی از مهمترین قطعات حفاظتی ترانسفورماتور شناخته می شود. زمانی این قطعه وارد عمل می شود که اتصالی به شکل ارت فالت یا دو فاز در داخل ترانسفورماتور رخ داده باشد. به تمامی تجهیزاتی که با استفاده از کمیت های الکتریکی یا فیزیکی فعال و منجر به فعالیت دیگر تجهیزات میشوند، رله حفاظتی گفته می شوند. رله های حفاظتی در انواع مختلف با کاربرد متنوع مورد استفاده واقع می شوند. در این میان رله دیفرانسیل یکی از مهمترین انواع این محصول شناخته شده است. مبنای کار رله دیفرانسیل مقایسه و تراز جریان می باشد. این قطعه در امر حفاظت به سرعت و با دقت بالا عمل می کند. هم چنین با اندازه گیری جریان در دو طرف ترانسفورماتور از آن حفاظت کرده و موجبات قطع برق را فراهم می نماید. در این راستا می توان گفت به عنوان بهترین محافظ برای ترانسفورماتورها از رله دیفرانسیل بهره مند می شوند.

رله حفاظتی دیفرانسیل در خصوص حفاظت از سیستم برقی بسیار دقیق عمل می کند. رله های دیفرانسیل در انواع مختلف به صورت رله دیفرانسیل جریان گردشی و رله دیفرانسیل تعادل و انرژی عرضه می شوند. زمانی که در این قطعه خطا بروز میدهد، نقطه اتصال مورد محافظت واقع شده و بخشی از جریان ورودی به این نقطه وارد می شود. در نتیجه منجر به ایجاد تعادل در رله شده و با متعادل شدن جریان، رله شروع به کار می کند.

نحوه عملکرد رله حفاظتی دیفرانسیل

رله حفاظتی دیفرانسیل بر حسب مقایسه جریان وارد عمل می شود. به همین منظور تنها در زمان ایجاد اختلال در ضریب تبدیل فعال می شود. استفاده از رله های دیفرانسیل برای حفاظت از میله های اتصال و موتورهای الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در حالت کلی این قطعه در هر فاز، جریان ترانس ها را محاسبه و سپس بین جریان ها مقایسه انجام می دهد. با یکسان سازی و قرار دادن جریان های به دست آمده در یک فاز، از ایجاد خسارت و آسیب برای تجهیزات برقی جلوگیری می شود. رله دیفرانسیل می تواند جریان دو طرف را محاسبه و مقایسه نماید. ایجاد اتصالی در درون ترانسفورماتور از جمله عواملی می باشد که منجر به کار کردن رله در داخل ترانسفورماتور می شود. ایجاد اتصالی درون ترانسفورماتور ممکن است به دلیل عوامل بیرونی در منطقه رخ داده باشد.

ویژگی های رله دیفرانسیل

رله حفاظتی دیفرانسیل ناحیه مشخصی را حفاظت کرده و این ناحیه بین دو تراس قرار دارد. زمانی که بین این دو نقطه، خطایی تشخیص داده شود به عنوان خطای درونی محسوب می شود. در صورتی که بروز خطا بیرون از این محدوده مکانی به خطای خارجی معروف می باشد. رله دیفرانسیل در مقابل تمامی خطاهای داخلی به سرعت و دقت بالا عمل می کند. به همین منظور لازم است در مقابل خطاهای خارجی بدون عملکرد باقی بماند. این قطعه با قرار گرفتن در درون تجهیزات، از وارد شدن آسیب به آنها جلوگیری می نماید. به همین منظور از رله دیفرانسیل به عنوان یک محافظ قدرتمند در تجهیزات برقی یاد می شود.

·        ایمنی به دلیل عملکردهای حفاظتی قدرتمند

·        هدایت هدفمند و آسان دستگاه ها و نرم افزار

·        افزایش قابلیت اطمینان و کیفیت فرآیند مهندسی

·        امنیت داده ها و شفافیت در کل چرخه عمر

·        صرفه جویی در وقت و هزینه

کاربرد رله دیفرانسیل

رله حفاظتی دیفرانسیل برای حفاظت از سیستم قدرت مانند راکتورها، کابل ها، ترانسفورماتورهای قدرت، ژنراتورها، باسبارها، موتورها، شینه ها و خطوط کوتاه مهم مورد استفاده واقع می شود. دیفرانسیل یعنی تفاضل بین دو چیز که در این راستا دیفرانسیل به عنوان تفاضل گیر بین دو پارامتر وارد عمل می شود. این پارامترها می توانند جریان یا ولتاژ باشند. اندازه گیری پارامترها بر عهده ترانس های جریان یا ولتاژ می باشد. با وجود تمامی مزیت ها و ویژگی های رله حفاظتی دیفرانسیل بهتر است بدانید که این قطعه معایبی نیز دارا می باشد. برای مثال استفاده از آن برای محافظت از کابل های با طول کوتاه مناسب می باشد. در صورت استفاده برای کابل ها با طول بیشتر منجر به اختلال در ظرفیت سیم های پایلوت خواهد شد.

رله حفاظتی دیفرانسیل با ویژگی قطع سریع و قدرت تشخیص بالا در محدوده بین C.T‌های دو طرف ترانسفورماتور از فروش بالایی برخوردار می باشد. به گونه ای که می توان گفت این محصول برای تشخیص فالت های واقع شده در محدوده C.T‌های به عنوان بهترین حفاظت شناخته می شود.

نکات مهم برای استفاده از رله دیفرانسیل

زمانی که کابل های C.T‌ در دو طرف ترانسفورماتور با خطا مواجه شوند، رله حفاظتی دیفرانسیل به سرعت وارد عمل خواهد شد. در نتیجه قسمت معیوب را از مدار خارج نموده و از سیستم های مصرف کننده حفاظت خواهد کرد. زمانی که جریان به یکباره در مدار اعمال می شود، رله کاری انجام نمی دهد. جریان های ورودی و خروجی ترانسفورماتور عاری از ایراد بوده و با اعمال درصد تبدیل آن صفر می باشد. زمان وارد یا خارج شدن جریان هجومی از ترانسفورماتور، دو هارمونیک در مدار اعمال شده که سطح بالایی از انرژی به وجود می آید. در این راستا رله دیفرانسیل فعالیت خود را شروع و بار اضافه را از مدار خارج می کند.

رله حفاظتی دیفرانسیل جریان اولیه و ثانویه ترانسفورماتور را مقایسه و محاسبه می کند. زمانی که نامتعادلی بین جریان های اولیه و ثانویه مشاهده شود، این قطعه وارد عمل شده و هر دو بخش را قطع می کند. استفاده از رله دیفرانسیل نیازمند دانش و اطلاعات بالایی می باشد. به همین منظور پیشنهاد می شود قبل از اقدام به خرید و تهیه این قطعه از کارشناسان مجرب، اطلاعات جامع به دست آورید. مجموعه ما با فعالیت چندین ساله خود در حوزه فروش انواع رله های حفاظتی، بهترین خدمات را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. کافیست با مراجعه اینترنتی به سایت ما، با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. پشتیبانی مجموعه ما به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات و درخواست شما عزیزان هستند. در این راستا راهنمایی های لازم برای انتخاب و خرید رله حفاظتی با کیفیت و مرغوب را کسب خواهید نمود.

رله حفاظتی دیفرانسیل ناحیه مشخصی را حفاظت کرده و این ناحیه بین دو تراس قرار دارد. زمانی که بین این دو نقطه، خطایی تشخیص داده شود به عنوان خطای درونی...

مقالات مرتبط